23 kwietnia 2014

Piła, miasto kolorowych wieżowców.

Przyjechałam do Piły i pierwsze co usłyszałam, to że wszyscy młodzi ludzie stąd powyjeżdżali i jedyne co się dzieje, to pogrzeby. To jednak przesada była! Tak strasznie nie jest :) 
Prawie byłabym na koncercie Indios Bravos, ale pechowo w trakcie szukania informacji gdzie będą grać, ukazała się mym oczom smutna wiadomość. Muzycy rozchorowali się i koncert odwołano :( Coś prawie by się działo, nieprawdaż ;) ?
A co z tymi młodymi?
Wsiadłam w autobus nr 5 spod domu na wycieczkę wspominkową pod szkołę. Szkoła stoi, tak jak stała. Trochę pusto w środku było, ale może po 15-tej już nie ma lekcji. Kilku młodych ludzi jednak dojrzałam. Nie jest źle ;)
Pod szkołą znalazłam ściągę o energiach odnawialnych i nieodnawialnych, zatem wciąż działa ten sam system zaliczania sprawdzianów ;)
 
Od szkoły do kościoła św.Rodziny prowadzi kręta droga przez Deptak ks. Stanisława Olędzkiego.
Na zdjęciu poniżej budynek, w którym kiedyś mieściło się kino "Iskra".
Szkoła Podstawowa nr 1, przy ulicy Buczka. Wybudowana w latach 1900 - 1902, dawna Szkoła Powszechna Ewangelicka. W Początkowych latach istnienia przed szkołą stało piękne ogrodzenie.


Tuż obok szkoły sklepik kibica ;)Wkraczamy na ten prawdziwy, pilski deptak. Fajnie zarósł, ale wciąż widać w jakich jest kolorach, w kolorach, które mnie osobiście nie pasują do siebie. Brąz bardzo na miejscu, ale ten krzykliwy niebieski...? No jakoś nie mogę się przekonać do tego połączenia. Oceńcie sami, w końcu wszystko to rzecz gustu :)I jak? Już wam niebiesko zrobiło się w głowie? :)
Zimą, gdy czas już na świąteczne światełka tez jest niebiesko, ale już przytulniej. O tutaj :)


Na Placu Zwycięstwa mamy dwa pomniki, trawniki, kwiatki i ławeczki na chwilę relaksu.
Pierwszy, to pomnik papieża Jana Pawła II, który wyszedł spod ręki krakowskiego artysty, Władysława Dudka.


Tuż obok stoi pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego.


Wiadomo ;)
Rogaczem na wieżowcu Piła witała jeleni. *
Urodzony w Pile, Stanisław Staszic. Wzorem Staszica wielu młodych wyrusza po edukację do pobliskiego Poznania, później tam zostają lub ruszją dalej w świat :)


Przelotem przez piękny park w centrum miasta, przez wyspę na rzece Gwda. Przyznam szczerze, że trochę łupało mnie w krzyżu, dlatego też energii mniej na focenie było.

Obecny ratusz pilski oraz siedziba dyrekcji Oddziału Poszukiwań Nafty i Gazu. 


Na Placu Stanisław Staszica znajduje się też Szkoła Policji, dawna siedziba władz Rejencji pilskiej oraz Regionalne Centrum Kultury i kino Koral. Wydaje mi się, że kiedyś był to Dom Kultury i lepiej brzmiało :)


Rzeka Gwda.
Dom rodzinny Stanisława Staszica przy ulicy browarnej. Zburzony w trakcie II wojny Światowej został odbudowany w latach 1947 -1948.


Muzeum Okręgowe jest najstarszym obiektem zabytkowym w Pile, został wzniesiony pod koniec XIX wieku.


Dawne Kasyno Oficerskie.W oddali poniżej dawna Szkoła Powszechna, a obecnie Gimnazjum nr 5.
Kościół św. Antoniego został zaprojektowany przez niemieckiego architekta Hansa Hekkomera, jego budowę zakończono w roku 1930. Przetrwał walki o miasto w roku 1945.I wracamy na dzielnię :)
* "Piła Tango" - Strachy Na lachy

6 komentarzy:

 1. Nawet Twoje piekne zdjęcia nie pomogą.Piła to beznadziejne miasto.Zal mi tych młodych ludzi,którzy tam zostali.Beznadzieja.Chyba Pile w "mundurze" było do twarzy.Bez munduru jest niczym ,nieporadna i biedna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ktoś tu tęskni za czasami, gdy nad Piłą jeszcze latały samoloty :p Wtedy jednak i tak lepiej było rodzinom mundurowych.
   Budują nowe centrum handlowe, czyli nowe miejsca pracy i nowe zaciągnięte kredyty, by coś tam sobie kupić ;) Kiedyś będzie lepiej i trochę mniej beznadziejnie :)

   Usuń
 2. Pila zaskoczyla mnie juz w 1976 roku.Wtedy bylam tam po raz pierwszy z moja kolezanka z roku Ulka z Lobzenicy.Cala Polska./przynajmniej polnocna/byla szara ,a Pila kolorowa.I potem tez ,za kazdym razem ,kiedy wychodzilam z dworca mialam dobry humor dzieki tym kolorom.I rzeka fajna i "osemka"przyjazna i Ludowa i kolezanki nauczycielki...ach to byly piekne dni ciocia celina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy te wizyty czasem nie przypadały na czas pochodów pierwszomajowych?

   Usuń
 3. Ten sklep Lecha Poznań zabija. Szkoła Policji robi wrażenie, aż się chce wstąpić, a jak nie to pozostaje jazda na rolkach po placu:) Jednak te kolorowe klocki, perełki architektury zawsze psują mi ogólny widok na miasto, nawet jakby były pomalowane w najmodniejsze pastele;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miasto głownie składa się z owych perełek, ale znajdą się ulice pełne jeszcze starych kamienic, niestety mało kto nimi się zajmuje, a szkoda.
   Pan na rolkach bardzo chciał być sfotografowany, gdyż kręcił się tam i kręcił nie pozwalając mi na czysty strzał budynku :)

   Usuń

Nawet nie wiedziałam, że otrzymywanie komentarzy może być takie przyjemne :) Zapraszam!