3 grudnia 2015

Ewenement w Tajlandii, czyli biała świątynia.

Ewenement wśród tajlandzkich świątyń. Chwila odpoczynku od wszechobecnego złota. Wat Rong Khun to obowiązkowy punkt na turystycznej mapie Tajlandii.

Biała świątynia znajduje się w północnej Tajlandii, niedaleko Chiang Rai. Jej właścicielem, projektantem i konstruktorem jest znany tajski artysta, Chalermchai Kositpipat. Miejsce pełne symboliki, tajemnicy i elementów ze współczesnej kultury. Oddana do zwiedzania w roku 1997, ale jej budowa wciąż trwa.

Główny budynek jest pomalowany na biało, co jest symbolem czystości Buddy. Natomiast mozaika luster pokrywająca ściany symbolizuje autorefleksję.
Morze rąk przed mostem prowadzącym do świątyni symbolizuje ludzkie pragnienia, jest to ludzkie cierpienie i piekło. Most natomiast, to droga odrodzenia, droga do szczęścia poprzez pokonanie ziemskich pokus przez który docieramy do Bram Niebios. 
W środku świątyni nie ma klasycznego wizerunku Buddy i jego życia. Jest natomiast walka dobra ze złem ukazana przy pomocy współczesnych bohaterów, takich jak Neo z Matrixa, Batmana oraz złego ptaka lecacego w kierunku dwóch wież World Trade Center. Niestety fotografowanie fresków wewnątrz świątyni jest zabronione, dlatego gorąco zachęcam wszystkich do odwiedzenia tego miejsca. To zupełnie inna bajka!


Złota jest jedynie toaleta ;)

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Nawet nie wiedziałam, że otrzymywanie komentarzy może być takie przyjemne :) Zapraszam!