31 marca 2016

Zanzibarskie drzwi przy rybnym akompaniamencie, czyli Stone Town.

Z czego słynie Zanzibar?

Z przypraw, które trafiają stąd do każdego zakątka świata. Bez nich nasze potrawy nie byłyby tym samym, bo czym byłby rosół bez ziela angielskiego, ryż zapiekany z jabłkami bez cynamonu czy też grzaniec bez goździków ;)
Nie można zapomnieć o innych drogocennych przyprawach jak pieprz, gałka muszkatołowa, gorczyca, kminek, kurkuma, kardamon (kawa z kardamonem jest niebiańska), kolendra, sezam, wanilia, trawa cytrynowa i wiele innych. W końcu Zanzibar jest znany także pod nazwą Wyspa smaków! Zatem gdy przyjdzie Wam odwiedzić kiedyś tą bajeczną wyspę, to nie zapomnijcie zabrać do domu małej saszetki ulubionych smaków, w moim plecaku znalazł się kardamon i kurkuma :)
Wszystko można znaleźć na targu w Stone Town, a także w wielu sklepikach dla turystów.

Na Zanzibarze, a dokładniej w Stone Town (1946 r.) urodził się właściciel najznakomitszego głosu na świecie (ocena subiektywna), Freddie Mercury (z domu Farrokh Bulsara). Rodzice Freddiego byli Zaratusztrianami (wspominam tu o tym tylko z chęci użycia jakiegoś trudnego słowa, bo mało ich tu na blogu, ale nie pytajcie o co kaman ;), którzy wywodzą się od starożytnych Persów i przybyli na wyspę z Indii. Rodzina Bulsara opuściłą wyspę w roku 1964 z powodu rewolucji, w której zginęło tysiące Arabów i Hindusów, przenieśli się do Anglii. A już w roku 1970 powstał zespół Queen, który uwielbiam od wczesnych lat dziecięcych :)Dom, w którym mieszkał Freddie :)

Zanzibar, to słynne Stone Town (Kamienne miasto), które zostało przez UNESCO wpisane na Listę  Światowego Dziedzictwa Kulturowego. Cudowne, pełne zgiełku wąskie uliczki, które tworzą mały labirynt, w którym przyjemnie się zgubić. Stone Town to mieszanka wielu kultur, arabskiej, chińskiej, perskiej, indyjskiej i europejskiej. Sama nazwa "kamienne miasto" pochodzi od głównego materiału konstrukcyjnego jakim był kamień koralowy. 

A co mnie najbardziej tutaj urzekło?

Oprócz ludzi i barwnych, kobiecych strojów me serce skradły drzwi i targ rybny :)

Co na targu rybnym można spotkać, to tłumaczyć nie trzeba, więc zapraszam do oglądania ;)


O drzwiach należy już trochę opowiedzieć ;)
Bogato rzeźbione drzwi są mniej lub bardziej synonimem kultury suahili w Afryce wschodniej. Można je spotkać w Lamu i Mombasie (Kenia), ale to te na Zanzibarze są najbardziej wymyślne i dlatego nazwano je zanzibarskimi drzwiami.
Tradycja tych magicznych drzwi sięga XV wieku. Mówi się, że przed wybudowaniem domu wpierw należy wznieść drzwi, a im są większe i bogatsze w zdobienia, tym wyższa była pozycja społeczna właściciela.
Istnieją dwa typy drzwi w Stone Town. 
Jeden typ jest indyjski, który można spotkać wzdłuż ruchliwych ulic handlowych, gdzie mieszkali hinduscy kupcy. Początkowo wykonywane były z drewna tekowego, sprowadzanego z Indii, później zaczęto wykorzystywać drewno z zanzibarskich drzew owocowych.
Mosiężne gałki na skrzydłach drzwi pochodzą z kultury indyjskiej, miały zapobiegać zgnieceniu drzwi przez słonie. Na Zanzibarze słoni nie ma, więc tu pełniły tylko rolę dekoracji i mówiły o bogactwie domostwa.
Drugim typem sa drzwi arabskie, które prawie zawsze są w kształcie prostokąta i często mają wyrzeźbione frazy z Koranu na nadprożu. Innym elementem charakteryzującym drzwi arabskie są przymocowane łańcuchy, które kojarzone są z handlem niewolników, w którym dominowali właśnie Arabowie.

Kiepska ekonomia, rewolucja z 1964 roku z powodu której wyspę opuściło sporo Hindusów i Arabów oraz rozwój turystyki przyczyniły się do upadku tradycji zdobienia drzwi na wyspie. Spora część drzwi została wywieziona przez kolekcjonerów europejskich i nie zawsze były one zdobyte w legalny sposób. 

Powiedzcie sami, czyż nie są cudowne?

Pomocy szukałam tu i tu  oraz na Wikipedii :)

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Nawet nie wiedziałam, że otrzymywanie komentarzy może być takie przyjemne :) Zapraszam!